20" Under Cabinet Ductless Retractable Range Hood HRTX20SS

FEATURES
Slim-fitting low profile range hood ideal for apartments and other small kitchens
Retractable filter blends in seamlessly with cabinetry when not in use for an elevated kitchen look
One of the slimmest under-cabinet hoods in the market, creating a minimalist look that takes up less vertical space than the competition
The industry's first range hood specifically made for efficient filtration in recirculating applications with no access to exterior ducting
Designed and manufactured by Summit in the USA, complete with American steel for lasting durability
Unique cross-flow fan moves up to 40% more air through the filters than standard hoods converted to recirculating mode
Vents are set at a slight upwards angle, ensuring smoke and odors won't be directed towards the home cook
Metal ball-bearing glides, innovative cross-flow fan, and steel materials to ensure efficient use for years of reliable ventilation
High and low setting to accommodate heavy and light levels of cooking activity
Efficient and attractive illumination over your cooking surface
Two oversized combination aluminum filters with carbon strips cover your full cooking surface to remove more smoke and odors
Filters can be removed by user for replacements as needed. See HRTXFILTERSET accessory
Front-located on/off and high/low rocker switches make it easy to manage the light and fan
Cross-flow fan reduces noise to operate quietly under 60 dB
Premium quality 304 grade stainless steel with a horizontal grain and brushed finish for a clean, professional look
Sized for use over 20 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Designed to be hard-wired by a licensed professional; units with pre-installed power cords also available
Made in the USA, Summit brings new innovation to small kitchens with the industry's first retractable range hood designed and engineered for recirculating use.
Model HRTX20SS is a 20" wide range hood made from 304 grade stainless steel. The retractable design and 4" height create a low profile, minimalist look that seamlessly blends into your kitchen when not in use. For maximum surface coverage, the retractable hood slides out as needed. Two oversized aluminum mesh filters with a carbon layer absorb grease, smoke, and cooking odors. This hood is equipped with two pre-installed LED light bulbs that provide convenient illumination over your cooking surface.
Unlike traditional ductless ventilation, our retractable hood is not convertible: it's exclusively designed, constructed, and rigorously tested for ductless applications where there is no access to outside venting. Instead of blocking airflow with a simple baffle, the Summit engineering team has created a quieter, more efficient system with smarter technology. It utilizes a cross-flow fan to rotate horizontally, redirecting air smoothly out of the front louvers set at a slight upwards angle to ensure smoke and odors won't be directed towards the user. This maintains laminar airflow, avoiding back pressure and minimizing the noise found in converted range hoods that use axial fans. Though it operates at a lower CFM, its effective airflow outperforms traditional axial fans with a more efficient, quiet performance.
This range hood ships without a power cord and is designed to be hard-wired by a licensed professional. We also offer this unit with a pre-installed power cord and plug (add suffix "PTC"), as well as ADA compliant options with separate controls to be installed according to ADA guidelines. Additional colors and sizes are available, as well as convertible and ducted range hoods. Explore the full collection to find the perfect ventilation system for your kitchen.
SPECIFICATIONS
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 4.0" (10 cm) |
| Width | 19.88" (50 cm) |
| Depth | 12.63" (32 cm) |
| Depth with door at 90° | 18.25" (46 cm) |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101146980 |
|
Range Hood
|
|
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Recirculating |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| UPC | 761101146980 |
|---|



