24" Wide 208-240V Heat Pump Dryer SLDHP344

FEATURES
European front-loading dryer with full capacity in a slim 24 inch fit
Uses less energy than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
Designed for 30 amp circuits and includes a pre-installed cord with a 4-prong NEMA 14-30P plug
Rear of unit includes a receptacle to accept a NEMA 6-15P, allowing you to plug a compatible washer directly into the dryer
Just under 24" wide for an easy fit
Easy to load and incredibly efficient
Spacious drum to dry nearly 20 lbs. of fabric
Non-vented, energy efficient operation that uses recycled air to better save on energy use and costs
Multiple options to meet all of your fabric needs, including specialty settings for quick dry, wool, delicates, activewear, babywear, and more
Attractive control knob allows for easy cycling between programs
Digital touchscreen controls ensure easy operation of specialty programs
Popular dry setting to help reduce wrinkles
Lets you pause the dry cycle to add or remove fabric
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
When a program is used three times in a row, it will be stored as the default drying setting
Child lock allows you to disable the controls to prevent accidental use
Included inside the door to help catch clothing debris
Pre-installed cord with a NEMA 14-30P plug
Can be paired with 220V washer (model SLW343) to create a complete laundry station
NRCAN registered for use in Canada
Ideal for GSA contracts and other applications requiring a unit to have been manufactured in a TAA designated country
Summit's ENERGY STAR certified European laundry collection is designed for true convenience, energy savings, and pristine fabric care in small spaces.
Model SLDHP344 is 208-240V heat pump dryer designed for true efficiency. Sized just under 24" wide, it features a generous 4.4 cu.ft. interior and can dry nearly 20 lbs of clothes per load. It comes in a clean white finish with a stainless steel drum and modern black glass door that can open to 180 degrees for easy loading. The pre-installed cord includes a 4-prong NEMA 14-30P plug that works with 208-240V outlets. The rear features a NEMA 6-15 receptacle to allow users to plug the matching washer (model SLW343) into the dryer for convenient one-plug operation.
A combination of dial and digital controls ensures easy, intuitive use with a large LED readout of your drying progress. Choose from 14 dry programs, including options for wool, down wear, mixed fabrics, baby wear, delicates, and permanent press to help reduce wrinkles. Auxiliary functions include extra dry, anti-crease, timed dry, delay end, and eco-dry for added efficiency. Additional features include a child lock, mute function, 24-hour delay start, add garment function, and a large lint filter located in the door for easy maintenance.
For improved water and energy savings, the SLDHP344 utilizes modern heat pump technology and does not require a vent. This 2-stage drying system helps to allow more versatile placement and increased efficiency by separating the moisture produced by your dryer from hot air. The water is collected by the upper condensation tank and must be emptied as needed (an icon on the digital screen will remind you after each dry cycle).
Made in Europe and TAA compliant, the SLDHP344 is an ideal choice for homes and apartments seeking complete laundry care in a slim-fitting design. This dryer can be paired with the matching 220V washer (model SLW343) to create a stackable or side-by-side set. Additional laundry options are available, including vented dryers and all-in-one 115V combination washer/dryers. Browse the complete Summit line to explore your options.
SPECIFICATIONS
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 33.13" (84 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Depth | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 4.1 cu.ft. (116 L) |
| Door | White/Black |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 256.0kWh/year |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101152127 |
|
Dryer
|
|
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Maximum Dry Weight | 19.8 lbs. (9 kg) |
| Lint Trap | Yes |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dry Cycles | 14 |
| UPC | 761101152127 |
|---|



