24" Wide 208-240V Vented Dryer SLDV342

European front-loading dryer with full capacity in a slim 24 inch fit
Fully featured with an advanced design for proper laundry care
Designed for 30 amp circuits and includes a pre-installed cord with a 4-prong NEMA 14-30P plug
Rear of unit includes a receptacle to accept a NEMA 6-15P, allowing you to plug a compatible washer directly into the dryer
Just under 24" wide for an easy fit
Easy to load and incredibly efficient
Spacious drum to dry over 15 lbs. of fabric
Multiple options to meet all of your fabric needs, including specialty settings for quick dry, wool, delicates, activewear, babywear, and more
Attractive control knob allows for easy cycling between programs
Digital touchscreen controls ensure easy operation of specialty programs
Popular dry setting to help reduce wrinkles
Lets you pause the dry cycle to add or remove fabric
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
When a program is used three times in a row, it will be stored as the default drying setting
Child lock allows you to disable the controls to prevent accidental use
Included inside the door to help catch clothing debris
Pre-installed cord with a NEMA 14-30P plug
Can be paired with 220V washer (model SLW341) to create a complete laundry station
NRCAN registered for use in Canada
Ideal for GSA contracts and other applications requiring a unit to have been manufactured in a TAA designated country
Summit's slim-fitting European laundry collection is designed for true convenience, energy savings, and pristine fabric care in small spaces.
Model SLDV342 is a 208-240V vented dryer. Sized just under 24" wide, it features a generous 4.1 cu.ft. interior and can dry over 15 lbs of clothes per load. It comes in a clean white finish with a galvanized steel drum and modern black glass door that can open to 180 degrees for easy loading. The pre-installed cord includes a 4-prong NEMA 14-30P plug that works with 208-240V outlets. The rear features a NEMA 6-15 receptacle to allow users to plug the matching washer (model SLW341) into the dryer for convenient one-plug operation.
A combination of dial and digital controls ensures easy and intuitive use with a large LED readout of your drying progress. Choose from 14 dry programs, including options for wool, air fluff, jeans, delicates, and permanent press to help reduce wrinkles. Auxiliary functions include extra dry, anti-crease, timed dry, delay end, and eco-dry for added efficiency. Additional features include a child lock, mute function, 24-hour delay start, add garment function, and a large lint filter located in the door for easy maintenance.
Made in Europe and TAA compliant, the SLDV342 is an ideal choice for homes and apartments seeking complete laundry care in a slim-fitting design. This dryer can be paired with the matching 220V washer (model SLW341) to create a stackable or side-by-side set. Additional laundry options are available, including heat pump dryers and all-in-one 115V combination washer/dryers. Browse the complete Summit line to explore your options.
SPECIFICATIONS
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 33.13" (84 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Depth | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 4.1 cu.ft. (116 L) |
| Door | White/Black |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 256.0kWh/year |
| Amps | 30.0 |
| Plug Type | NEMA 14-30P |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101152110 |
|
Dryer
|
|
| Vented | Yes |
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Maximum Dry Weight | 15.4 lbs. (7 kg) |
| Lint Trap | Yes |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dry Cycles | 14 |
| Delayed Start | Yes |
| Level Legs | 4 |
| UPC | 761101152110 |
|---|



