24" Wide 208-240V Washer SLW341

European front-loading washer with full 17.6 lb. wash capacity in a slim 24 inch fit
Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
Fully featured with an advanced design for proper laundry care
Just under 24" wide for an easy fit
Designed for 15 amp circuits and includes a pre-installed cord with a NEMA 6-15P that can plug directly into the matching dryer receptacle
Easy to load and incredibly efficient
Durable interior holds up load after load
Door extends to 180 degrees to allow for plenty of room to load and unload
Get the proper fabric care with settings for cottons, quick wash, activewear, babywear, delicates, wool, and more
Wash cycle designed to minimize wrinkles
No wash cycle that runs at high temperatures to sterilize interior and remove lingering residue
Attractive knob allows for easy cycling between programs
Digital touchscreen controls ensure easy operation of specialty programs
Pull-out compartment for prewash, regular detergent, and fabric softener
Lets you pause the wash cycle to add or remove fabric
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
Pre-installed cord with a NEMA 6-15P plug
Can be paired with vented dryer (model SLDV342) to create a complete laundry station
Rubber feet and brackets are packaged inside to allow matching dryer to be stacked on top
NRCAN registered for use in Canada
Ideal for GSA contracts and other applications requiring a unit to have been manufactured in a TAA designated country
Summit's ENERGY STAR certified European washers and dryers are designed for true convenience, energy savings, and pristine fabric care in small spaces.
The SLW341 can wash over 17 lbs of fabric inside the durable stainless steel drum, with a maximum speed of 1400 RPM and 14 wash programs. The dial wash cycle selector knob makes choosing a wash cycle easy, while the digital touchscreen display allows users to monitor the washer's progress. This unit has a large opening and door that opens to 180º for easy loading.
For easy style, this model comes in classic white with a modern black door finish. This washer includes a pre-installed 3-prong NEMA 6-15P cord that works with 208-240V outlets at 15 amps. This can be plugged directly into the receptacle on the matching dryer (model SLDHP344). Four adjustable leveling legs help ensure an even level on any surface.
Primary wash programs include a cotton wash for black, color, or white clothing, as well as a heavy duty setting, prewash setting, and an auto wash option, which adjusts the duration of the wash depending on the size of the load of laundry. Specialty wash programs let you give the proper treatment to wool, down wear, (including pillows and jackets), sportswear, and loads with synthetic and mixed fabrics. The "allergy care" program offers careful but thorough cleaning for those with sensitive skin or skin allergies, while "Power wash" allows cleaning of smaller loads. The "rinse/softening" program softens or starches washed laundry, and the "sterile tub" program helps to remove detergent residue and bacteria for a cleaner performance.
Additional features include a "start/stop" function, allowing users to pause during a cycle to add or remove fabrics. A start delay function permits users to set the start time in 30-minute increments up to 24 hours, while Quick Wash mode shortens the cycle time for fast yet reliable washing. The pull-out detergent compartment makes measuring easier than ever.
Made in Europe and TAA compliant, the SLW341 is an ideal choice for homes and apartments seeking full washer capacity in a slim-fitting design. This ENERGY STAR certified washer can be paired with our vented dryer (model SLDV342) to create a side-by-side or stackable set.
Additional laundry options are available, including all-in-one 115V combination washer/dryers. Browse the complete Summit line to explore your options.
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 33.13" (84 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.13" (110 cm) |
| Capacity | 1.9 cu.ft. (54 L) |
| Door | White/Black |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 100.0kWh/year |
| Amps | 15.0 |
| Plug Type | NEMA 6-15P |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 152.0 lbs. (69 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101152097 |
|
Washer
|
|
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | Yes |
| Maximum Wash Weight | 17.6 lbs. (8 kg) |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dispenser Compartment | Yes |
| Wash Cycles | 14 |
| Delayed Start | Yes |
| Delicate Cycle | Yes |
| Permanent Press Cycle | Yes |
| Level Legs | 4 |
| UPC | 761101152097 |
|---|



