Washer/Vented Dryer Combination SLS3412W

FEATURES
Set of 208-240V washer and matching 208-240V vented dryer for stackable or side-by-side use
Both models are fully featured with an advanced design for proper laundry care
Rubber feet and brackets are packaged inside the washer to allow matching dryer to be stacked on top
Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
Washer's NEMA 6-15P plugs directly into the dryer's rear receptacle
Easy to load and incredibly efficient
Just under 24" wide for an easy fit
Multiple options to meet all of your fabric needs, including specialty settings for quick dry, wool, delicates, activewear, babywear, and more
Convenient knob allows for easy cycling between programs
Digital touchscreen controls ensure easy operation of specialty programs
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
Child lock allows you to disable the controls to prevent accidental use
Pull-out compartment for prewash, regular detergent, and fabric softener
Popular cycle designed to minimize wrinkles
Located inside the door to help catch clothing debris
Dryer comes with a 4-prong NEMA 14-30P for connection to 30 amp 208-240V outlets
NRCAN registered for use in Canada
Ideal for GSA contracts and other applications requiring a unit to have been manufactured in a TAA designated country
Summit's European laundry stations provide an efficient cleaning performance designed for true convenience, energy savings, and pristine laundry care results.
Model SLS3412W combines our ENERGY STAR certified SLW341 washer and SLDV342 vented dryer. Both units feature a convenient front-loading design, with doors that open to 180 degrees to ensure easy loading. These units can be placed side-by-side or stacked (kit included). The 208-240V washer comes with a NEMA 6-15P that can be plugged directly into the rear receptacle of the dryer. The dryer is equipped with a NEMA 14-30P 4-prong plug. This unit ships on one pallet for customer convenience.
Model SLW341 can wash up to 17 pounds of fabric with a choice of 14 wash programs, including cottons, heavy duty, permanent press for wrinkle reduction, sportswear, sanitary, babywear, delicates, wool, and more. A ‘sanitize tub’ setting lets you run a high-temperature wash cycle to help sterilize the interior and remove any residue left from previous washes. Additional features include a child lock, a 24-hour delay start, and an add garment function. The pull-out detergent compartment makes it easy to load detergent.
Model SLDV342 dries over 15 pounds of fabric with 14 dry programs, including options for wool, air fluff, jeans, delicates, and permanent press to help reduce wrinkles. Additional features include a child lock, 24-hour delay start, add garment function, and lint filter to ensure a cleaner performance.
Both the washer and dryer have a front-loading design in a white cabinet finish, with large black windows for a modern look. Dial controls allow users to choose their wash/dry cycle with ease, and digital touchscreens enable efficient management of each unit.
Made in Europe and TAA compliant, the SLS3412W is perfect for apartments, small homes, closet spaces, and similar environments seeking full-capacity washer and dryer in an easy-fitting footprint. Additional choices, including heat pump drying options, are also available. Browse the full Summit line to find the perfect choice.
SPECIFICATIONS
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 66.25" (168 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Depth | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 6.0 cu.ft. (170 L) |
| Door | White/Black |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 45.0 |
| Plug Type | NEMA 6-15P (washer) / NEMA 14-30P (dryer) |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 259.0 lbs. (117 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101161860 |
|
Washer-Dryer
|
|
| Vented | Yes |
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Door Swing | French |
| Maximum Wash Weight | 17.6 lbs. (8 kg) |
| Maximum Dry Weight | 15.4 lbs. (7 kg) |
| Lint Trap | Yes |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dispenser Compartment | Yes |
| Wash Cycles | 14 |
| Dry Cycles | 14 |
| Maximum Drum Speed | 1400.0 |
| Delayed Start | Yes |
| Delicate Cycle | Yes |
| Permanent Press Cycle | Yes |
| Level Legs | 8 |
| UPC | 761101161860 |
|---|



